    YAGEO CC1206KFX7R7BB106
    Part No.:
    CC1206KFX7R7BB106
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC1206KFX7R7BB106.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 16V X7R 1206
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC1206KFX7R7BB106 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC1206KFX7R7BB106 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC1206KFX7R7BB106?
    Image CC1206KFX7R7BB106
    Part Number CC1206KFX7R7BB106
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)