    YAGEO CC0805MKX5R6BB106
    Part No.:
    CC0805MKX5R6BB106
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0805MKX5R6BB106.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 10V X5R 0805
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0805MKX5R6BB106 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0805MKX5R6BB106 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0805MKX5R6BB106?
    Image CC0805MKX5R6BB106
    Part Number CC0805MKX5R6BB106
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)