    YAGEO CC0805MFX5R6BB475
    Part No.:
    CC0805MFX5R6BB475
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0805MFX5R6BB475.pdf
    Description:
    CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0805MFX5R6BB475 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0805MFX5R6BB475 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0805MFX5R6BB475?
    Image CC0805MFX5R6BB475
    Part Number CC0805MFX5R6BB475
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)