    YAGEO CC0805KRX7R0BB272
    Part No.:
    CC0805KRX7R0BB272
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0805KRX7R0BB272.pdf
    Description:
    CAP CER 2700PF 100V X7R 0805
    Capacitance:
    2700 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0805KRX7R0BB272 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0805KRX7R0BB272 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0805KRX7R0BB272?
    Image CC0805KRX7R0BB272
    Part Number CC0805KRX7R0BB272
    Product Status Active
    Capacitance 2700 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)