    YAGEO CC0805KKX6S8BB106
    Part No.:
    CC0805KKX6S8BB106
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0805KKX6S8BB106.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 25V X6S 0805
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X6S
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0805KKX6S8BB106 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0805KKX6S8BB106 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0805KKX6S8BB106?
    Image CC0805KKX6S8BB106
    Part Number CC0805KKX6S8BB106
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X6S
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)