    YAGEO CC0805KFX7R6BB225
    Part No.:
    CC0805KFX7R6BB225
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0805KFX7R6BB225.pdf
    Description:
    CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0805KFX7R6BB225 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0805KFX7R6BB225 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0805KFX7R6BB225?
    Image CC0805KFX7R6BB225
    Part Number CC0805KFX7R6BB225
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)