    YAGEO CC0805JRNPOBBN560
    Part No.:
    CC0805JRNPOBBN560
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0805JRNPOBBN560.pdf
    Description:
    CAP CER 56PF 500V C0G/NPO 0805
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    56 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CC0805JRNPOBBN560 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0805JRNPOBBN560 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0805JRNPOBBN560?
    Image CC0805JRNPOBBN560
    Part Number CC0805JRNPOBBN560
    Manufacturer YAGEO
    Series CC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 56 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)