    YAGEO CC0603MRX7R8BB473
    Part No.:
    CC0603MRX7R8BB473
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0603MRX7R8BB473.pdf
    Description:
    CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0603MRX7R8BB473 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0603MRX7R8BB473 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0603MRX7R8BB473?
    Image CC0603MRX7R8BB473
    Part Number CC0603MRX7R8BB473
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)