    YAGEO CC0603MRX5R6BB225
    Part No.:
    CC0603MRX5R6BB225
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0603MRX5R6BB225.pdf
    Description:
    CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0603MRX5R6BB225 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0603MRX5R6BB225 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0603MRX5R6BB225?
    Image CC0603MRX5R6BB225
    Part Number CC0603MRX5R6BB225
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)