    YAGEO CC0603MRX5R4BB106
    Part No.:
    CC0603MRX5R4BB106
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0603MRX5R4BB106.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 4V X5R 0603
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    4V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0603MRX5R4BB106 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0603MRX5R4BB106 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0603MRX5R4BB106?
    Image CC0603MRX5R4BB106
    Part Number CC0603MRX5R4BB106
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 4V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)