    YAGEO CC0603KRX7R0BB202
    Part No.:
    CC0603KRX7R0BB202
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0603KRX7R0BB202.pdf
    Description:
    CAP CER 2000PF 100V X7R 0603
    Capacitance:
    2000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0603KRX7R0BB202 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0603KRX7R0BB202 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0603KRX7R0BB202?
    Image CC0603KRX7R0BB202
    Part Number CC0603KRX7R0BB202
    Product Status Active
    Capacitance 2000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)