    YAGEO CC0402MRX6S7BB225
    Part No.:
    CC0402MRX6S7BB225
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0402MRX6S7BB225.pdf
    Description:
    CAP CER 2.2UF 16V X6S 0402
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X6S
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0402MRX6S7BB225 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0402MRX6S7BB225 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0402MRX6S7BB225?
    Image CC0402MRX6S7BB225
    Part Number CC0402MRX6S7BB225
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X6S
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)