    YAGEO CC0402KRX7R0BB222
    Part No.:
    CC0402KRX7R0BB222
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0402KRX7R0BB222.pdf
    Description:
    CAP CER 2200PF 100V X7R 0402
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0402KRX7R0BB222 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0402KRX7R0BB222 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0402KRX7R0BB222?
    Image CC0402KRX7R0BB222
    Part Number CC0402KRX7R0BB222
    Product Status Active
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)