    YAGEO CC0402FRNPO9BN160
    Part No.:
    CC0402FRNPO9BN160
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0402FRNPO9BN160.pdf
    Description:
    CAP CER 16PF 50V C0G/NPO 0402
    Capacitance:
    16 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC0402FRNPO9BN160 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0402FRNPO9BN160 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0402FRNPO9BN160?
    Image CC0402FRNPO9BN160
    Part Number CC0402FRNPO9BN160
    Product Status Active
    Capacitance 16 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)