    YAGEO CC0201KRX6S4BB104
    Part No.:
    CC0201KRX6S4BB104
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0201KRX6S4BB104.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 4V X6S 0201
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    4V
    Temperature Coefficient:
    X6S
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CC0201KRX6S4BB104 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0201KRX6S4BB104 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0201KRX6S4BB104?
    Image CC0201KRX6S4BB104
    Part Number CC0201KRX6S4BB104
    Manufacturer YAGEO
    Series CC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 4V
    Temperature Coefficient X6S
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)