    YAGEO CC0100JRNPO7BN180
    Part No.:
    CC0100JRNPO7BN180
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC0100JRNPO7BN180.pdf
    Description:
    CAP CER 18PF 16V C0G/NPO 01005
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    18 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension:
    0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.009" (0.22mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CC0100JRNPO7BN180 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC0100JRNPO7BN180 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC0100JRNPO7BN180?
    Image CC0100JRNPO7BN180
    Part Number CC0100JRNPO7BN180
    Manufacturer YAGEO
    Series CC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 18 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)