    YAGEO AS0805KRX7R9BB223
    Part No.:
    AS0805KRX7R9BB223
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAS0805KRX7R9BB223.pdf
    Description:
    CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    AS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order AS0805KRX7R9BB223 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AS0805KRX7R9BB223 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AS0805KRX7R9BB223?
    Image AS0805KRX7R9BB223
    Part Number AS0805KRX7R9BB223
    Manufacturer YAGEO
    Series AS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)