    YAGEO AQ0603ARNPO9BN1R2
    Part No.:
    AQ0603ARNPO9BN1R2
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAQ0603ARNPO9BN1R2.pdf
    Description:
    CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0603
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    AQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.2 pF
    Tolerance:
    ±0.05pF
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order AQ0603ARNPO9BN1R2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AQ0603ARNPO9BN1R2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AQ0603ARNPO9BN1R2?
    Image AQ0603ARNPO9BN1R2
    Part Number AQ0603ARNPO9BN1R2
    Manufacturer YAGEO
    Series AQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1.2 pF
    Tolerance ±0.05pF
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)