    YAGEO AC1210KKX7R0BB105
    Part No.:
    AC1210KKX7R0BB105
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC1210KKX7R0BB105.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 100V X7R 1210
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    AC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order AC1210KKX7R0BB105 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AC1210KKX7R0BB105 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AC1210KKX7R0BB105?
    Image AC1210KKX7R0BB105
    Part Number AC1210KKX7R0BB105
    Manufacturer YAGEO
    Series AC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)