    YAGEO AC1206KKX7R8BB474
    Part No.:
    AC1206KKX7R8BB474
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC1206KKX7R8BB474.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    AC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order AC1206KKX7R8BB474 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AC1206KKX7R8BB474 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AC1206KKX7R8BB474?
    Image AC1206KKX7R8BB474
    Part Number AC1206KKX7R8BB474
    Manufacturer YAGEO
    Series AC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)