    YAGEO AC1206JRNPOYBN221
    Part No.:
    AC1206JRNPOYBN221
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC1206JRNPOYBN221.pdf
    Description:
    CAP CER 220PF 250V C0G/NPO 1206
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    AC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    250V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order AC1206JRNPOYBN221 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AC1206JRNPOYBN221 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AC1206JRNPOYBN221?
    Image AC1206JRNPOYBN221
    Part Number AC1206JRNPOYBN221
    Manufacturer YAGEO
    Series AC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)