    YAGEO AC0805KKX7R8BB105
    Part No.:
    AC0805KKX7R8BB105
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC0805KKX7R8BB105.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 25V X7R 0805
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    AC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order AC0805KKX7R8BB105 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AC0805KKX7R8BB105 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AC0805KKX7R8BB105?
    Image AC0805KKX7R8BB105
    Part Number AC0805KKX7R8BB105
    Manufacturer YAGEO
    Series AC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)