    YAGEO AC0402FR-0756RL
    Part No.:
    AC0402FR-0756RL
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC0402FR-0756RL.pdf
    Description:
    RES SMD 56 OHM 1% 1/16W 0402
    Active
    Resistance:
    56 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.015" (0.37mm)