    YAGEO AC0201JRNPO9BN220
    Part No.:
    AC0201JRNPO9BN220
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC0201JRNPO9BN220.pdf
    Description:
    CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0201
    Active
    Capacitance:
    22 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order AC0201JRNPO9BN220 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AC0201JRNPO9BN220 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AC0201JRNPO9BN220?
    Image AC0201JRNPO9BN220
    Part Number AC0201JRNPO9BN220
    Manufacturer YAGEO
    Series AC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 22 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)