    YAGEO 821KH07J-FTR
    Part No.:
    821KH07J-FTR
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 7mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED821KH07J-FTR.pdf
    Description:
    VARISTOR 820V 1.75KA DISC 7MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 7mm
    Series:
    07H
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    510 V
    Maximum DC Volts:
    670 V
    Varistor Voltage (Min):
    738 V
    Varistor Voltage (Typ):
    820 V
    Varistor Voltage (Max):
    902 V
    Current - Surge:
    1.75 kA
    Energy:
    73J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    60 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 140°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 821KH07J-FTR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 821KH07J-FTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 821KH07J-FTR?
    Image 821KH07J-OTR 821KH07J-TR 821KH07J-FTR 821KH07J-TB 821KH07J-FTB
    Part Number 821KH07J-OTR 821KH07J-TR 821KH07J-FTR 821KH07J-TB 821KH07J-FTB
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Package / Case Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm
    Series 07H 07H 07H 07H 07H
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 510 V 510 V 510 V 510 V 510 V
    Maximum DC Volts 670 V 670 V 670 V 670 V 670 V
    Varistor Voltage (Min) 738 V 738 V 738 V 738 V 738 V
    Varistor Voltage (Typ) 820 V 820 V 820 V 820 V 820 V
    Varistor Voltage (Max) 902 V 902 V 902 V 902 V 902 V
    Current - Surge 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA
    Energy 73J 73J 73J 73J 73J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 60 pF @ 1 kHz 60 pF @ 1 kHz 60 pF @ 1 kHz 60 pF @ 1 kHz 60 pF @ 1 kHz