    XP Power ALM150PS24C2-8
    Part No.:
    ALM150PS24C2-8
    Manufacturer:
    XP Power
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDALM150PS24C2-8.pdf
    Description:
    AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 149W
    Manufacturer:
    XP Power
    Series:
    ALM150 (150W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    International
    Form:
    Desktop (Class II)
    Input Type:
    Cord (Sold Separately)
    Voltage - Input:
    80 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    24V
    Current - Output (Max):
    6.2A
    Power (Watts):
    149 W
    No Load Power Consumption:
    150mW (Max)
    Polarization:
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Efficiency:
    Level VI, CoC Tier 2
    Operating Temperature:
    0°C ~ 60°C
    Output Connector:
    Power DIN, 4 Pin
    Cord Length:
    35.4" (0.9m)
    Input Connector:
    IEC 320-C8
    Features:
    Size / Dimension:
    7.32" L x 2.83" W x 1.49" H (185.9mm x 71.9mm x 37.8mm)
    Approval Agency:
    CB, CSA, CCC, KC, PSE, RCM, TUV, UL
    Datasheet:
    1. How to order ALM150PS24C2-8 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ALM150PS24C2-8 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ALM150PS24C2-8?
    Image ALM150PS24C2-8
    Part Number ALM150PS24C2-8
    Manufacturer XP Power
    Series ALM150 (150W)
    Packaging Box
    Product Status Active
    Region Utilized International
    Form Desktop (Class II)
    Input Type Cord (Sold Separately)
    Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 24V
    Current - Output (Max) 6.2A
    Power (Watts) 149 W
    No Load Power Consumption 150mW (Max)
    Polarization -
    Applications ITE (Commercial), Medical
    Efficiency Level VI, CoC Tier 2
    Operating Temperature 0°C ~ 60°C
    Output Connector Power DIN, 4 Pin
    Cord Length 35.4" (0.9m)
    Input Connector IEC 320-C8
    Features -
    Size / Dimension 7.32" L x 2.83" W x 1.49" H (185.9mm x 71.9mm x 37.8mm)