    Wolfspeed, Inc. CAB016M12FM3T
    Part No.:
    CAB016M12FM3T
    Manufacturer:
    Wolfspeed, Inc.
    Category:
    FET, MOSFET Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCAB016M12FM3T.pdf
    Description:
    MOSFET 2N-CH 1200V 78A MODULE
    Manufacturer:
    Wolfspeed, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Silicon Carbide (SiC)
    Configuration:
    2 N-Channel (Half Bridge)
    FET Feature:
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1200V (1.2kV)
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    78A (Tj)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    21.3mOhm @ 80A, 15V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    3.6V @ 23mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    236nC @ 15V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    6600pF @ 800V
    Power - Max:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order CAB016M12FM3T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CAB016M12FM3T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CAB016M12FM3T?
    Image CAB016M12FM3T
    Part Number CAB016M12FM3T
    Manufacturer Wolfspeed, Inc.
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Box
    Product Status Active
    Technology Silicon Carbide (SiC)
    Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
    FET Feature -
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 78A (Tj)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 21.3mOhm @ 80A, 15V
    Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 23mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 236nC @ 15V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6600pF @ 800V
    Power - Max -
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)