    WeEn Semiconductors WNSC16650CWQ
    Part No.:
    WNSC16650CWQ
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDWNSC16650CWQ.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SIC 650V 16A TO247-3
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    650 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.7 V @ 8 A
    Speed:
    No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    50 µA @ 650 V
    Operating Temperature - Junction:
    175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order WNSC16650CWQ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the WNSC16650CWQ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WNSC16650CWQ?
    Image WNSC16650CWQ
    Part Number WNSC16650CWQ
    Manufacturer WeEn Semiconductors
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 8 A
    Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 650 V
    Operating Temperature - Junction 175°C