    WeEn Semiconductors BT136S-800DJ
    Part No.:
    BT136S-800DJ
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBT136S-800DJ.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 800V 4A DPAK
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    25A, 27A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    10 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order BT136S-800DJ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BT136S-800DJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BT136S-800DJ?
    Image BT136S-600D,118 BT136S-800DJ BT136S-600E,118 BT136S-800E,118 BT136S-600F,118
    Part Number BT136S-600D,118 BT136S-800DJ BT136S-600E,118 BT136S-800E,118 BT136S-600F,118
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 800 V 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A 4 A 4 A 4 A 4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V 1 V 1 V 1 V 1 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25A, 27A 25A, 27A 25A, 27A 25A, 27A 25A, 27A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
    Configuration Single Single Single Single Single
    Operating Temperature 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ)