    WeEn Semiconductors BT131-600EQP
    Part No.:
    BT131-600EQP
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBT131-600EQP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3
    Manufacturer:
    WeEn Semiconductors
    Series:
    Package/Case:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    1 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    12.5A, 13.7A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    10 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-92-3
    Datasheet:
    1. How to order BT131-600EQP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BT131-600EQP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BT131-600EQP?
    Image BT131-600D,412 BT131-600,116 BT131-600/DG,412 BT131-800D,412 BT131-600EQP
    Part Number BT131-600D,412 BT131-600,116 BT131-600/DG,412 BT131-800D,412 BT131-600EQP
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 1 A 1 A 1 A 1 A 1 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V 1 V 1 V 1 V 1 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 12.5A, 13.7A 12.5A, 13.7A 12.5A, 13.7A 12.5A, 13.7A 12.5A, 13.7A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
    Configuration Single Single Single Single Single
    Operating Temperature 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ) 125°C (TJ)