    Vishay Dale IMC1812RQ39NM
    Part No.:
    IMC1812RQ39NM
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    1812 (4532 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIMC1812RQ39NM.pdf
    Description:
    FIXED IND 39NH 450MA 300MOHM SMD
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    IMC-1812
    Package/Case:
    1812 (4532 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Non-Magnetic
    Inductance:
    39 nH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    450 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    300mOhm Max
    Q @ Freq:
    50 @ 50MHz
    Frequency - Self Resonant:
    1GHz
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    50 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1812
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.134" (3.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order IMC1812RQ39NM on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IMC1812RQ39NM price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IMC1812RQ39NM?
    Image IMC1812RQ39NM
    Part Number IMC1812RQ39NM
    Manufacturer Vishay Dale
    Series IMC-1812
    Package/Case 1812 (4532 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 39 nH
    Tolerance ±20%
    Current Rating (Amps) 450 mA
    Current - Saturation (Isat) -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
    Q @ Freq 50 @ 50MHz
    Frequency - Self Resonant 1GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 50 MHz
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package 1812
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)