    Vishay Dale IHSM7832RG560L
    Part No.:
    IHSM7832RG560L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM7832RG560L.pdf
    Description:
    FIXED IND 56UH 2.4A 140 MOHM SMD
    Inductance:
    56 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    2.4 A
    Current - Saturation (Isat):
    820mA
    DC Resistance (DCR):
    140mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM7832RG560L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM7832RG560L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM7832RG560L?
    Image IHSM7832RG560L
    Part Number IHSM7832RG560L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 56 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 2.4 A
    Current - Saturation (Isat) 820mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)