    Vishay Dale IHSM7832RG183L
    Part No.:
    IHSM7832RG183L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM7832RG183L.pdf
    Description:
    FIXED IND 18MH 110MA 44.1OHM SMD
    Inductance:
    18 mH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    110 mA
    Current - Saturation (Isat):
    50mA
    DC Resistance (DCR):
    44.1Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM7832RG183L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM7832RG183L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM7832RG183L?
    Image IHSM7832RG183L
    Part Number IHSM7832RG183L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 18 mH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 110 mA
    Current - Saturation (Isat) 50mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 44.1Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)