    Vishay Dale IHSM7832ER271L
    Part No.:
    IHSM7832ER271L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM7832ER271L.pdf
    Description:
    FIXED IND 270UH 950MA 599MOHM SM
    Inductance:
    270 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    950 mA
    Current - Saturation (Isat):
    400mA
    DC Resistance (DCR):
    599mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM7832ER271L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM7832ER271L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM7832ER271L?
    Image IHSM7832ER271L
    Part Number IHSM7832ER271L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 270 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 950 mA
    Current - Saturation (Isat) 400mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 599mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)