    Vishay Dale IHSM7832ER181L
    Part No.:
    IHSM7832ER181L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM7832ER181L.pdf
    Description:
    FIXED IND 180UH 1.3A 399MOHM SMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Inductance:
    180 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    1.3 A
    Current - Saturation (Isat):
    480mA
    DC Resistance (DCR):
    399mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM7832ER181L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM7832ER181L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM7832ER181L?
    Image IHSM7832ER181L
    Part Number IHSM7832ER181L
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Material - Core Ferrite
    Inductance 180 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 1.3 A
    Current - Saturation (Isat) 480mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 399mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)