    Vishay Dale IHSM5832RF560L
    Part No.:
    IHSM5832RF560L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM5832RF560L.pdf
    Description:
    FIXED IND 56UH 1.71A 236MOHM SMD
    Inductance:
    56 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    1.71 A
    Current - Saturation (Isat):
    900mA
    DC Resistance (DCR):
    236mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM5832RF560L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM5832RF560L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM5832RF560L?
    Image IHSM5832RF560L
    Part Number IHSM5832RF560L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 56 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 1.71 A
    Current - Saturation (Isat) 900mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 236mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)