    Vishay Dale IHSM5832RF331L
    Part No.:
    IHSM5832RF331L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM5832RF331L.pdf
    Description:
    FIXED IND 330UH 590MA 1.42OHM SM
    Inductance:
    330 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    590 mA
    Current - Saturation (Isat):
    380mA
    DC Resistance (DCR):
    1.42Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM5832RF331L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM5832RF331L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM5832RF331L?
    Image IHSM5832RF331L
    Part Number IHSM5832RF331L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 330 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 590 mA
    Current - Saturation (Isat) 380mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.42Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)