    Vishay Dale IHSM5832RF181L
    Part No.:
    IHSM5832RF181L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM5832RF181L.pdf
    Description:
    FIXED IND 180UH 750MA 809MOHM SM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Inductance:
    180 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    750 mA
    Current - Saturation (Isat):
    540mA
    DC Resistance (DCR):
    809mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM5832RF181L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM5832RF181L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM5832RF181L?
    Image IHSM5832RF181L
    Part Number IHSM5832RF181L
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Material - Core Ferrite
    Inductance 180 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 750 mA
    Current - Saturation (Isat) 540mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 809mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)