    Vishay Dale IHSM5832RF152L
    Part No.:
    IHSM5832RF152L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM5832RF152L.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.5MH 290MA 7.35OHM SM
    Inductance:
    1.5 mH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    290 mA
    Current - Saturation (Isat):
    170mA
    DC Resistance (DCR):
    7.35Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM5832RF152L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM5832RF152L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM5832RF152L?
    Image IHSM5832RF152L
    Part Number IHSM5832RF152L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1.5 mH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 290 mA
    Current - Saturation (Isat) 170mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 7.35Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)