    Vishay Dale IHSM5832PJ180L
    Part No.:
    IHSM5832PJ180L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM5832PJ180L.pdf
    Description:
    FIXED IND 18UH 3.2A 83 MOHM SMD
    Packaging:
    Bulk
    Inductance:
    18 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    3.2 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.5A
    DC Resistance (DCR):
    83mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM5832PJ180L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM5832PJ180L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM5832PJ180L?
    Image IHSM5832PJ180L
    Part Number IHSM5832PJ180L
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Bulk
    Material - Core Ferrite
    Inductance 18 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 3.2 A
    Current - Saturation (Isat) 1.5A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 83mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)