    Vishay Dale IHSM5832ER182L
    Part No.:
    IHSM5832ER182L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM5832ER182L.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.8MH 250MA 8.66OHM SM
    Inductance:
    1.8 mH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    250 mA
    Current - Saturation (Isat):
    160mA
    DC Resistance (DCR):
    8.66Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max):
    0.285" (7.24mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM5832ER182L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM5832ER182L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM5832ER182L?
    Image IHSM5832ER182L
    Part Number IHSM5832ER182L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1.8 mH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 250 mA
    Current - Saturation (Isat) 160mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 8.66Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)