    Vishay Dale IHSM4825RE6R8K
    Part No.:
    IHSM4825RE6R8K
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825RE6R8K.pdf
    Description:
    FIXED IND 6.8UH 3.5A 58 MOHM SMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    3.5 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.7A
    DC Resistance (DCR):
    58mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825RE6R8K on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825RE6R8K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825RE6R8K?
    Image IHSM4825RE6R8K
    Part Number IHSM4825RE6R8K
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Material - Core Ferrite
    Inductance 6.8 µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating (Amps) 3.5 A
    Current - Saturation (Isat) 1.7A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 58mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)