    Vishay Dale IHSM4825PJ561L
    Part No.:
    IHSM4825PJ561L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825PJ561L.pdf
    Description:
    FIXED IND 560UH 300MA 3.75OHM SM
    Inductance:
    560 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    300 mA
    Current - Saturation (Isat):
    230mA
    DC Resistance (DCR):
    3.75Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825PJ561L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825PJ561L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825PJ561L?
    Image IHSM4825PJ561L
    Part Number IHSM4825PJ561L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 560 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 300 mA
    Current - Saturation (Isat) 230mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 3.75Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)