    Vishay Dale IHSM4825PJ391L
    Part No.:
    IHSM4825PJ391L
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825PJ391L.pdf
    Description:
    FIXED IND 390UH 340MA 2.73OHM SM
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    IHSM-4825
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    390 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    340 mA
    Current - Saturation (Isat):
    260mA
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    2.73Ohm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825PJ391L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825PJ391L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825PJ391L?
    Image IHSM4825PJ391L
    Part Number IHSM4825PJ391L
    Manufacturer Vishay Dale
    Series IHSM-4825
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type -
    Material - Core Ferrite
    Inductance 390 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 340 mA
    Current - Saturation (Isat) 260mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 2.73Ohm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)