    Vishay Dale IHSM4825PJ271L
    Part No.:
    IHSM4825PJ271L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825PJ271L.pdf
    Description:
    FIXED IND 270UH 410MA 1.77OHM SM
    Inductance:
    270 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    410 mA
    Current - Saturation (Isat):
    300mA
    DC Resistance (DCR):
    1.77Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825PJ271L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825PJ271L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825PJ271L?
    Image IHSM4825PJ271L
    Part Number IHSM4825PJ271L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 270 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 410 mA
    Current - Saturation (Isat) 300mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.77Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)