    Vishay Dale IHSM4825PJ270L
    Part No.:
    IHSM4825PJ270L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825PJ270L.pdf
    Description:
    FIXED IND 27UH 1.6A 179 MOHM SMD
    Inductance:
    27 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    1.6 A
    Current - Saturation (Isat):
    950mA
    DC Resistance (DCR):
    179mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825PJ270L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825PJ270L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825PJ270L?
    Image IHSM4825PJ270L
    Part Number IHSM4825PJ270L
    Material - Core Ferrite
    Inductance 27 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 1.6 A
    Current - Saturation (Isat) 950mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 179mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)