    Vishay Dale IHSM4825PJ102L
    Part No.:
    IHSM4825PJ102L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825PJ102L.pdf
    Description:
    FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM SMD
    Packaging:
    Bulk
    Inductance:
    1 mH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    240 mA
    Current - Saturation (Isat):
    150mA
    DC Resistance (DCR):
    6.9Ohm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825PJ102L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825PJ102L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825PJ102L?
    Image IHSM4825PJ102L
    Part Number IHSM4825PJ102L
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Bulk
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1 mH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 240 mA
    Current - Saturation (Isat) 150mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 6.9Ohm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)