    Vishay Dale IHSM4825PJ100K
    Part No.:
    IHSM4825PJ100K
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825PJ100K.pdf
    Description:
    FIXED IND 10UH 3.1A 71 MOHM SMD
    Packaging:
    Bulk
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±10%
    Current Rating (Amps):
    3.1 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.4A
    DC Resistance (DCR):
    71mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825PJ100K on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825PJ100K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825PJ100K?
    Image IHSM4825PJ100K
    Part Number IHSM4825PJ100K
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Bulk
    Material - Core Ferrite
    Inductance 10 µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating (Amps) 3.1 A
    Current - Saturation (Isat) 1.4A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 71mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)