    Vishay Dale IHSM4825ER1R8L
    Part No.:
    IHSM4825ER1R8L
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825ER1R8L.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.8UH 6.5A 21 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    IHSM-4825
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1.8 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    6.5 A
    Current - Saturation (Isat):
    3.2A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    21mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825ER1R8L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825ER1R8L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825ER1R8L?
    Image IHSM4825ER1R8L
    Part Number IHSM4825ER1R8L
    Manufacturer Vishay Dale
    Series IHSM-4825
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type -
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1.8 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 6.5 A
    Current - Saturation (Isat) 3.2A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 21mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)