    Vishay Dale IHSM4825ER1R2L
    Part No.:
    IHSM4825ER1R2L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIHSM4825ER1R2L.pdf
    Description:
    FIXED IND 1.2UH 7.6A 18 MOHM SMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Inductance:
    1.2 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    7.6 A
    Current - Saturation (Isat):
    3.8A
    DC Resistance (DCR):
    18mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.225" (5.72mm)
    Datasheet:
    1. How to order IHSM4825ER1R2L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IHSM4825ER1R2L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IHSM4825ER1R2L?
    Image IHSM4825ER1R2L
    Part Number IHSM4825ER1R2L
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1.2 µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating (Amps) 7.6 A
    Current - Saturation (Isat) 3.8A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.225" (5.72mm)